Finansowany ze środków Unii Europejskiej międzynarodowy program Digital Opportunity Traineeships pomoże firmom znaleźć specjalistów ds. technologii cyfrowych, studenci zaś zdobędą silnie poszukiwane na rynku pracy kompetencje cyfrowe.

Digital Opportunity Traineeships to pilotażowy projekt wprowadzony przez Komisję Europejską, finansowany w ramach Programu Horyzont 2020 i wdrażany za pośrednictwem programu Erasmus+. Program stażowy jest dostępny dla firm bezpłatnie i nie wymaga prawie żadnej obsługi administracyjnej.

Inicjatywa KE jest odpowiedzią na trudności firm ze znalezieniem pracowników z umiejętnościami cyfrowymi dostosowanymi do wymagań nowoczesnego miejsca pracy. To oznacza setki tysięcy – ok. 350 tys. na terenie UE – wakatów pomimo wysokiego bezrobocia w niektórych częściach Europy. Oprócz tego wiele firm, od małych i średnich po duże korporacje, po prostu nie ma możliwości zorganizowania praktyk zawodowych dla studentów we własnym zakresie.

Digital Opportunity Traineeships ma pomóc w pokonaniu tych trudności. Przyjęcie stażystów z programu Erasmus+ nie nakłada na firmy żadnych dodatkowych obciążeń. Przedsiębiorcy nie muszą podpisywać umów z uczelniami – wystarczy, że złożą ofertę jako instytucja przyjmująca praktykantów i podpiszą z nimi porozumienie o programie stażu. Szansę na staż mają przede wszystkim kandydaci gotowi do nauki nowych umiejętności w zakresie:

  • analizy dużych zbiorów danych,
  • prywatności danych,
  • bezpieczeństwa cybernetycznego,
  • sztucznej inteligencji,
  • systemów i sieci informatycznych,
  • tworzenia aplikacji i oprogramowania.

Ile taki staż trwa? Firma przyjmująca nie ma obowiązku zatrzymania u siebie stażystów dłużej, niż zostało to uzgodnione. Zgodnie z regułami programu Erasmus+ staż może trwać od 2 do 12 miesięcy – wszystko zależy od indywidualnych uzgodnień między uczelnią a firmą. Długość praktyk zawodowych ustala się w ramach porozumienia o programie stażu.

W jaki sposób firmy mogą się zgłosić do udziału w programie?  Poprzez platformę Drop’pin@EURES lub ErasmusIntern, albo bezpośrednio przez biura pośrednictwa pracy na uczelniach. Lista uczelni biorących udział w programie Erasmus+ według krajów jest publicznie dostępna tutaj. Kontakt do biura Erasmus+ jest zwykle podany na stronie internetowej uczelni.

Studenci z kolei mogą przystąpić do programu zgłaszając swój udział w zagranicznym stażu bezpośrednio na uczelni. Mogą to zrobić w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów, pod warunkiem, że złożyli podanie jeszcze przed ich ukończeniem. Oprócz zdobywania nowych kompetencji, na uczestników czeka też dieta w wysokości ok. 500 EUR miesięcznie.

Do tej pory odbyło się już ponad cztery tysiące staży w renomowanych firmach takich jak Airbus, Siemens, Microsoft i Seat, a także w start-upach i stowarzyszeniach.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat Digital Opportunity Traineeships? Napisz na adres: digital.traineeships@iservice-europa.eu

powrót
Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

KALENDARZ WYDARZEŃ

ENTERPRISE EUROPE NETWORK POLSKA WSCHODNIA
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.