Prowadzisz firmę i chcesz ją wprowadzić na rynki międzynarodowe? Chcesz eksportować lub importować produkty lub usługi? Gubisz się w gąszczu przepisów, nie wiesz jakie cła należy płacić? Z pomocą przychodzi portal Access2Markets.

Czym jest Access2Markets?

Access2Markets to portal dla eksporterów i importerów z UE. Przedsiębiorcy na portalu znajdą szczegółowe informacje na temat:

  • taryf
  • reguł pochodzenia
  • podatków i opłat
  • procedur i formalności przywozowych
  • wymogów dotyczących produktów
  • barier handlowych
  • statystyk przepływów handlowych

Portal oferuje również dostęp do najważniejszych informacji potrzebnych przy sprzedaży usług, a także do inwestowania i ubiegania się o zamówienia publiczne w państwach trzecich.

Współpraca przedsiębiorstw z krajami trzecimi

 Jednolity rynek Unii Europejskiej zwany też rynkiem wewnętrznym zapewnia swobodny przepływ towarów, usług, ludzi i pieniędzy. Wzajemne uznawanie przez państwa członkowskie UE gwarantuje, że produkt legalnie sprzedawany w jednym kraju, może być sprzedawany we wszystkich innych krajach UE. A jak to wygląda w przypadku rynków poza Unią Europejską?

UE zawarła ponad 40 umów handlowych z prawie 80 krajami. Rynki państw trzecich często są częścią globalnych łańcuchów dostaw będąc dostawcą surowców i towarów dla  przedsiębiorstw z UE. Dodatkowo oferują możliwości eksportu na nowe rynki.

Rynki poza UE – lista krajów i wykaz porozumień

Dowiedz się jak Twoja firma może skorzystać ze współpracy z krajami trzecimi. Na portalu Access2Markets znajdziesz informacje dotyczące m.in. reguł pochodzenia, ochrony własności intelektualnej, inwestycji, rynków zamówień publicznych.  Dowiesz się również jak obniżyć opłaty celne. Aby skorzystać z obniżonych taryf, należy przedłożyć odpowiednie dokumenty organom celnym kraju przywozu. Każda umowa handlowa UE zawiera listę wymaganych dokumentów.

Chcesz wprowadzić swój produkt na rynek ale masz trudności ze zrozumieniem reguł pochodzenia dla swojego produktu? Na portalu Access2Markets znajdziesz narzędzie do samooceny ROSA (ang. Rules of Origin Self-Assessment), które Ci w tym pomoże! Narzędzie ROSA zapewnia wsparcie w zakresie zasad definiujących tzw. „narodowość ekonomiczną” produktu nazywanych regułami pochodzenia. Są one dostosowane do każdej umowy handlowej zapewniając możliwość domagania się obniżonych lub zniesionych ceł. 

Pierwsze kroki czyli od czego zacząć?

Planujesz po raz pierwszy prowadzić handel z krajami spoza UE? Pomocne mogą okazać się przewodniki, które pomogą zrozumieć podstawy przywozu/eksportu towarów.

Dodatkowo każdy z tych przewodników zawiera  skróconą listę kontrolną, którą można pobrać.

Masz również dostęp do informacji o rynkach poza UE.

Funkcjonalności portalu

Portal jest dostępny w 24 językach urzędowych UE. Jest przystosowany do korzystania w wersji mobilnej na smartfonach i tabletach, a co najważniejsze korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. Portal Access2Markets zawiera również wyjaśnienia, tutoriale i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

O funkcjonalnościach portalu Access2Markets oraz barierach w handlu i inwestycjach na rynkach zagranicznych napotykanych przez polskich eksporterów obejrzysz też w poniższym video Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości:

Justyna Barska

Enterprise Europe Network

Lubelska Fundacja Rozwoju

powrót

KALENDARZ WYDARZEŃ

ENTERPRISE EUROPE NETWORK POLSKA WSCHODNIA
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.