Komisja Europejska uruchomiła portal internetowy Access2Markets, aby pomóc małym i średnim firmom w działalności poza granicami UE. Nowy portal jest odpowiedzią na prośby zainteresowanych stron o lepsze wyjaśnienie umów handlowych i pomoc firmom w ustaleniu czy ich produkty kwalifikują się do niższych opłat celnych. Będzie służył zarówno firmom, które już prowadzą handel międzynarodowy, jak i tym, które dopiero zaczynają odkrywać możliwości na rynkach zagranicznych.

Portal umożliwia firmom wyszukanie za pomocą kilku kliknięć informacji dotyczących importowanych i eksportowanych towarów, w tym na temat:

  • taryf,
  • podatków,
  • reguł pochodzenia,
  • wymagań dotyczących produktu,
  • procedur celnych,
  • barier handlowych,
  • statystyk handlowych

Portal Access2Markets zawiera również wyjaśnienia, tutoriale i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Pomogą one zarówno początkującym, jak i doświadczonym przedsiębiorcom analizować korzyści płynące z handlu z poszczególnymi partnerami handlowymi UE. Zawiera przegląd przepisów UE dotyczących produktów i usług, a także dane kontaktowe urzędów celnych i innych organów publicznych w państwach członkowskich UE oraz obszarach będących partnerami handlowymi UE. Przedsiębiorstwa mogą również za pośrednictwem portalu skontaktować się z Komisją, aby zgłosić napotykane przez nie bariery handlowe.

Narzędzie Access2Markets do samodzielnej oceny, zwane ROSA, zapewnia szczególne wsparcie w zakresie zasad definiujących „narodowość ekonomiczną” produktu, nazywanych „regułami pochodzenia”. Są one dostosowane do każdej umowy handlowej, zapewniając ochronę wrażliwych sektorów rynku oraz możliwość domagania się obniżonych lub zniesionych cen zgodnie z umową. Firmy mogą również uzyskać informacje na temat sposobu, w jaki umowy handlowe regulują handel usługami, warunki inwestowania lub udział w publicznych przetargach na rynku zagranicznym.

Każdy produkt będący przedmiotem handlu międzynarodowego posiada kod, który określa jakie cła przywozowe oraz podatki krajowe lub lokalne należy zapłacić. Na Access2Markets firmy mogą znaleźć nie tylko kody, ale także informacje na temat ceł, jakie trzeba zapłacić w myśl danej jurysdykcji. Narzędzie portalu My Trade Assistant umożliwia firmom wyszukiwanie informacji o cłach, podatkach, zasadach i wymaganiach dla produktów w podziale na poszczególne produkty i rynki.

Portal jest przystosowany do użytku na tabletach i smartfonach. Korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne.

 

powrót
Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

KALENDARZ WYDARZEŃ

ENTERPRISE EUROPE NETWORK POLSKA WSCHODNIA
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.