Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje wśród małych i średnich przedsiębiorstw na temat inicjatywy dotyczącej zrównoważonych produktów, ogłoszonej w zeszłorocznym planie działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym . Celem inicjatywy jest dostosowanie produktów wprowadzanych na rynek UE do neutralnej dla klimatu i zasobooszczędnej gospodarki o obiegu zamkniętym, ograniczenie ilości odpadów i zapewnienie, by wyniki osiągane przez liderów zrównoważonego rozwoju stawały się stopniowo normą. Inicjatywa ma zostać zrealizowana pod koniec 2021 r.

Główna część inicjatywy dotyczącej zrównoważonych produktów będzie koncentrować się na rozszerzeniu zakresu dyrektywy w sprawie ekoprojektu poza produkty związane z energią, tak by miała ona zastosowanie do jak najszerszej gamy produktów i przyczyniała się do realizacji zasady obiegu zamkniętego. W planie działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym określono wykaz łańcuchów wartości, którym należy nadać priorytetowe znaczenie w ramach inicjatywy dotyczącej zrównoważonych produktów, i wyjaśniono, że kolejne grupy produktów zostaną zidentyfikowane w oparciu o ich wpływ na środowisko i potencjał pod względem obiegu zamkniętego.

W kontekście niniejszej ankiety zrównoważone produkty można rozumieć jako te towary i usługi, które zostały zaprojektowane z myślą o długim okresie użytkowania; są to produkty trwałego użytku, możliwe do naprawy, modernizacji i wyprodukowane przy minimalnym wpływie na środowisko, a ich oddziaływanie i związane z nimi emisje są zminimalizowane w całym cyklu życia. Czasami są one łatwe do zidentyfikowania na rynku, ponieważ mogą kwalifikować się do posiadania oficjalnego oznakowania ekologicznego UE.

Celem niniejszych konsultacji jest zebranie od małych i średnich przedsiębiorstw kluczowych opinii i dowodów dotyczących planowanych środków.

Ankieta jest dostępna w formie elektronicznej (wybór języka-  panel po prawej stronie).

Odpowiedzi można udzielać do 15 czerwca br. 

Ważna informacja: w pierwszym polu należy podać 7-cyfrowy numer identyfikacyjny członka EEN dla danego regionu:

PL00409 – dla przedsiębiorców z województwa lubelskiego

PL00455 – dla przedsiębiorców z województwa podlaskiego

PL00597 – dla przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego

 

 

powrót
Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

KALENDARZ WYDARZEŃ

ENTERPRISE EUROPE NETWORK POLSKA WSCHODNIA
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.