czwartek, 26 października, 2023

Cyber Day na Politechnice Lubelskiej

Firmy coraz chętniej wykorzystują możliwości pracy na platformach cyfrowych, w chmurze czy po prostu narzędzia do zdalnej pracy i komunikacji, jednak wzrost aktywności przedsiębiorstw w cyberprzestrzeni to nie tylko korzyści ale i zagrożenia. Co parę sekund na świecie odnotowywane są ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania, blokowanie dostępu do usług czy kradzieże danych. Aby zwiększyć świadomość przedsiębiorców w temacie cyberbezpieczeństwa Politechnika Lubelska wraz z biurem Enterprise Europe Network zorganizowały Cyber Day.

Konferencja

11 października 2023 na Politechnice Lubelskiej odbyła się konferencja o nazwie CYBER DAY, która zgromadziła przedstawicieli władz, biznesu, naukowców i studentów. Spotkanie skoncentrowało się na problemach związanych z cyberbezpieczeństwem w firmach, gromadząc ekspertów zarówno z Politechniki Lubelskiej, jak i z firm specjalizujących się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Partnerem i współorganizatorem wydarzenia był ośrodek Enterprise Europe Network przy Politechnice Lubelskiej który wspiera internalizację oraz digitalizację małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.

Cyberbezpieczeństwo w Twojej firmie

Głównym punktem programu był wykład prorektora ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusza Czerwińskiego, poświęcony tematyce „Cyberbezpieczeństwo w Twojej Firmie”. W trakcie prelekcji profesor Czerwiński skoncentrował się na pytaniach i problemach, które ośrodek Enterprise Europe Network otrzymał od firm w kontekście cyberbezpieczeństwa. Dotyczyły one kwestii zabezpieczeń przed atakami hakerskimi, szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników, ochrony danych oraz opracowywania polityki bezpieczeństwa IT w firmach.

Dyskusja z udziałem ekspertów

Dyskusja, prowadzona przez Pawła Chrapowickiego, dyrektora Centrum Innowacji i Transferu Technologii PL, przyniosła cenne spojrzenia i wnioski związane z bezpieczeństwem w sieci.

W panelu wzięli udział:

  • dr Rafał Stęgierski – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Politechniki Lubelskiej
  • Jakub Godula – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy DataArt
  • Marek Dietl – prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
  • Artur Soboń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
  • Mariusz Kalita – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Centralnego Portu Komunikacyjnego
  • Waldemar Wapiński – pełnomocnik Zarządu ds. Strategii i Rozwoju ze Starostwa Powiatowego w Lublinie
  • Piotr Chruściel – szef wydziału cyberbezpieczeństwa z firmy Asseco Business Solutions.

Dyskusja panelowa była niezwykle merytoryczna, a szczególnie wartościowe były perspektywy i spojrzenia ekspertów z firm zajmujących się na co dzień cyberbezpieczeństwem. Jakub Godula z DataArt oraz Piotr Chruściel z Asseco Business Solutions wnieśli cenne spostrzeżenia na temat wyzwań związanych z ochroną w sieci oraz strategii przeciwdziałania zagrożeniom. Po zakończeniu panelu, uczestnicy skierowali szereg pytań do ekspertów. Dyskusja okazała się owocna i dostarczyła wielu praktycznych informacji. Po oficjalnej części wydarzenia, uczestnicy przenieśli się do bardziej swobodnych rozmów w kuluarach, które trwały do późnego popołudnia. To właśnie tam, w mniej oficjalnej atmosferze, kontynuowano wymianę kontaktów, doświadczeń i pomysłów na temat cyberbezpieczeństwa.

Co dalej ?

Kontynuacją spotkań i szkoleń w temacie IT będzie Śniadanie Biznesowe nt. Sztuczna Inteligencja i jej zastosowania w przemyśle organizowane przez ośrodek Enterprise Europe Network  na Politechnice Lubelskiej dla firm produkcyjnych z regionu.

 

Agnieszka Jarocka

Enterprise Europe Network

Politechnika Lubelska

 

powrót
Udostępnij post
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest

KALENDARZ WYDARZEŃ

ENTERPRISE EUROPE NETWORK POLSKA WSCHODNIA
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.