czwartek, 30 czerwca, 2022

Historia sukcesu firmy BHZ Agromat

Ponad 11 milionów hektarów ziemi w Europie jest przeznaczonych pod uprawę ekologiczną, a popyt na produkty ekologiczne stale rośnie. Dla firmy BHZ Agromat stanowiło to prawdziwą okazję do rozwinięcia działalności w zakresie zboża ekologicznego i rozpoczęcia handlu w całej Europie. Dzięki wsparciu Enterprise Europe Network (EEN), BHZ Agromat stał się jednym z największych w Polsce przedsiębiorstw zajmujących się handlem zbożem ekologicznym.

BHZ Agromat został założony w 2008 roku przez Zbigniewa Matusiaka, byłego pracownika dużej firmy produkującej grykę w pobliżu Lublina.

Rozpoczął on działalność od importu ekologicznych zbóż z Europy Wschodniej, a następnie ich sprzedaży w całej Unii Europejskiej. Pan Zbigniew bardzo chciał rozwinąć swoją firmę i rozszerzyć jej działalność na kolejne kraje UE. W czasie kryzysu finansowego w 2008 r. napotkał trudności w dostępie do finansowania i rozwoju łańcucha dostaw firmy.

Początek działalności

Zbigniew Matusiak zwrócił się do Lubelskiej Fundacji Rozwoju, która jest częścią Enterprise Europe Network – największej na świecie sieci wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw o ambicjach międzynarodowych: „Jako bardzo młoda firma mieliśmy trudności z uzyskaniem wsparcia marketingowego i finansowego. Sieć była jedyną organizacją, która wspierała nas w zdobywaniu udziału w rynku, szkoleniach i uczestnictwie w podróżach służbowych”.

fot. Zbigniew Matusiak (z prawej) z synem Michałem Matusiakiem

Co istotne, sieć EEN sfinansowała udział firmy Agromat w kilku imprezach brokerskich i matchmakingowych w Europie oraz pomogła jej złożyć wniosek do programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który finansuje misje gospodarcze. Po spotkaniu z wieloma potencjalnymi partnerami biznesowymi, transgraniczny know-how sieci EEN odegrał kluczową rolę we wsparciu firmy w podpisaniu około 16 międzynarodowych kontraktów biznesowych w takich krajach, jak Litwa, Łotwa, Niemcy, Włochy, Grecja i Turcja.

Podbój rynku europejskiego

Obecnie Agromat jest prężnie działającą firmą międzynarodową. Dzięki stałemu wsparciu sieci w ciągu pierwszych 8 lat działalności firma zwiększyła swoje zyski o 500%, a nawet rozszerzyła działalność na sektor turystyczny, otwierając w 2013 r. pensjonat i spa.

W 2018 roku firma została finalistą specjalnej nagrody dla małych i średnich przedsiębiorstw, które skorzystały z usług Sieci, i na których Sieć Enterprise Europe Network wywarła znaczący wpływ https://www.forbes.pl/polski-dystrybutor-zboz-ekologicznych-w-gronie-najbardziej-inspirujacych-malych-i/9cwghsw

Firma nie spoczywa na laurach. W 2022 r. Pan Zbigniew założył kolejną spółkę: Agromat Zbigniew Matusiak spółka komandytowo – akcyjna.  Obecnie obsługuje prawie 1000 gospodarstw rolnych z 4 krajów UE. Niestety z uwagi na obecną sytuację geopolityczną nie współpracuje z Ukrainą. Firma stała się za to głównym dostawcą zbóż ekologicznych dla firm z Holandii i Niemiec. Łącznie współpracuje z ponad 50 firmami na zachodzie UE, z ponad 10 krajów unii. 
 
O firmie i wsparciu w ramach sieci Enterprise Europe Network do przeczytania również w artykule Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Lubelskiej Fundacji Rozwoju

powrót

KALENDARZ WYDARZEŃ

ENTERPRISE EUROPE NETWORK POLSKA WSCHODNIA
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.