Apetyt na rynki zagraniczne

Metbud Production Sp. z o.o. Sp. k. jest klientem Enterprise Europe Network od 2018 r. Firma produkuje pokłady stalowe i aluminiowe do autotransporterów. Świadczy także usługi z zakresu wykrawania, tłoczenia, gięcia blach i spawania.

Właściciele firmy zdawali sobie sprawę, że rynki zagraniczne to szansa na rozwój. Podejmowali już działania w innych krajach, byli zadowoleni z efektów, więc naturalnym kolejnym krokiem była dalsza ekspansja.

Doświadczenie pokazało im, że znacznie łatwiej działać za granicą z konkretnym planem – potrzebowali strategii internacjonalizacji. My z kolei wiedzieliśmy, że dostępne są dotacje na wchodzenie na nowe rynki. To był przepis na sukces.

Wsparcie Sieci w wejściu na rynki francuski i duński

Produktem, który firma chciała sprzedawać zagranicą, były blachy perforowane wykrawane na prasie CNC pod zamówienia klientów z sektora przemysłowego. Ważne dla właścicieli było zidentyfikowanie, na których rynkach ich oferta ma największe szanse na powodzenie. Aby zrealizować ten cel, firma skorzystała z dwóch specjalistycznych usług doradczych zaproponowanych przez doradców Enterprise Europe Network z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego:

  • Wsparcie w opracowaniu modelu biznesowego związanego z internacjonalizacją na rynku duńskim.
  • Wsparcie w opracowaniu wniosku o dofinansowanie w związku z wejściem firmy na rynek francuski.

Obie usługi pozwoliły skutecznie pozyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dzięki tym funduszom (w sumie ponad 640 000 zł) firma mogła między innymi zakupić środki trwałe, wyjechać na międzynarodowe targi, zarówno w charakterze wystawcy, jak i zwiedzającego, zakupić oprogramowanie, przeprowadzić szkolenia dla pracowników z nowego oprogramowania, zrealizować usługę doradczą przygotowania do wdrożenia ISO 9001.

W wyniku tego firma rozpoczęła działania na dwóch nowych rynkach zagranicznych i podniosła swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej.

Stała współpraca

Firma Metbud jest aktywnym klientem Sieci, ma założony profil współpracy międzynarodowej, uczestniczy w organizowanych przez nas szkoleniach i seminariach. Stały kontakt sprawia, że jesteśmy dla firmy pierwszym źródłem informacji o dostępnych formach wsparcia dla biznesu i towarzyszymy im w drodze na nowe rynki. Dla nas natomiast jest to szansa na cenną informację zwrotną, czego potrzebują przedsiębiorcy w zakresie wsparcia we wchodzeniu na nowe rynki.

Krzysztof Panasiuk, właściciel firmy: Informowanie o dotacjach i pomoc w ich pozyskaniu w jednym miejscu to dla nas konkretne wsparcie, którego szukaliśmy. Doradcy Enterprise Europe Network trzymają rękę na pulsie i kontaktują się z nami, kiedy pojawiają się ciekawe oferty współpracy z innych krajów, targi międzynarodowe, szkolenia czy nowe dofinansowania. Polecamy nawiązanie kontaktu z Siecią.

 

 

powrót

KALENDARZ WYDARZEŃ

ENTERPRISE EUROPE NETWORK POLSKA WSCHODNIA
realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.